سه شنبه پنجم اردبیهشت 1396
  • 02 آذر 1395 ساعت : 08:32
  • دسته‌بندی: سیاسی
  • کد خبر: 134
  • تعداد بازدید: 1619

گردشگری شهرایذه


ایذه پایتخت نگاركنده های سنگی
گردشگری شهرایذه

ایذه پایتخت نگارکنده‌های های سنگی:

شهرستان خوش آب و هوا و باستانی «ایذه»، پایتخت نگارکنده‌های سنگی در استان خوزستان است که می‌تواند یکی از مقاصد سفرهای نوروزی مسافران باشد

ایذه جایی‌ است که در آن منگشت سر به آسمان می‌ساید و آفتاب بر ستیغ سترگ تنوش و منگشت، لبخند بر دشت می‌گشاید و سایبان پر از نسیم پلک‌های «کوهشور»، دامن سبز و یادگار کهن این‌دیار را نوازش می‌دهد.

 

سودای مرغزاران، خواب را از چشمان پرنده پرواز می‌دهد تا بانگ لطیف تبسم بهاری را به هیزم شکن دشت هدیه دهد.

 

تاریخ نهفته در کتیبه‌های چندهزار ساله دشت، سرود تمدنی را می‌خواند از روزهای دور و قدمت و باورهای مردمان دور را به تصویر می‌کشد.

 

تالاب ساکت و تکیه داده بر دامن زاگرس در کنار شمیم گندم‌زارها و بابونه‌های دشت تمدن‌ساز «آیاپیر» و چهره زیبا و پر از راز کتیبه‌های «کول فرخ» و «اشکفت سلمان» تا کتیبه‌های «خنگ اژدر و کمالوند» کشیده می‌شود.

 

آرام در پشت گورستان سرد و پر از خاطره شیرهای سنگی «شهسوار» به آسمان خیره می‌شویم و آفتاب که اینک بعد از ساعتی روایت دشت در سرازیری غروب گام بر می‌دارد را به نظاره می‌نشینیم.

 

با تابش نخستین نور بر پیکره «الهک» پایان روایتی هرچند ساده و کوتاه اما حاصل از گذشت روزگاران را بر دشت باستانی «آنزان» می‌بینیم و آفتاب آرام آرام در پشت درختان، سبزینه‌ها و کوه سترگ الهک محو می‌شود و شاید هم کمی آن‌طرف‌تر در دنیای باستانی و پر از راز «شمی»....

 

آرامش آغازین شب با درخشش اولین ستاره در آسمان دشت لمس می‌شود و حس شاعرانه بر جان می‌نشیند و در گوشه‌ای از ذهنمان، شعر «حافظ» که روزگاری او هم نیز شاید با هوای بهاری کوهساران این‌دیار به‌وجد آمده بود مرور می کنیم:

 

بعد از این نشکفت اگر با نکهت خلق خوشت       خیزد از صحرای ایذج نافه مشک ختن

 

و اینجاست که کلام جاری می‌شود و خاطرات دشت به زبان عکس و سخن برای همگان بازگو می‌شود.

 

 

شهر ایذه از نمای آسمان

 

*کولفرح بزرگترین موزه سنگی باستانی جهان

 

کولفرح و نیایشگاه نارسینا، نام منطقه‌ای است در هفت کیلومتری شمال شهر ایذه که وجود چندین کتیبه و سنگ نوشته مربوط به دوران عیلام باستان، آنرا به یکی از زیباترین اماکن باستانی در جهان تبدیل کرده است.

 

 

 

 

سنگ نگاره کولفرح ایذه

 

 

در این تنگه بیش از 400 سرباز به چشم می‌خورد که در حال عبادت، نیایش و قربانی کردن هستند.

 

«کول» به معنی دره و «فره» به معنی خوشحالی است، و وجود این نیایشگاه که محل عبادت یکی از شاهان عیلامی بوده و بنا به گفته کارشناسان در این تصاویر نخستین نگاه بشر به مذهب و آئین شکل گرفته است و حمل خدایان، قربانی کردن و اجرای موسیقی از دیگر صحنه‌های بکر این سنگ نگاره‌ها است.

 

این منطقه خاص گردشگری، به‌علت وجود این کتیبه‌ها و قرار داشتن بزرگترین کتیبه‌ سنگی جهان، سالانه محل بازدید هزاران نفر از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است و توجه به ساخت محل اسکان مناسب، ارائه خدمات و توجه شدن بیشتر به آن می‌تواند به یکی از قطب‌های جذب توریست و گردشگران خارجی تبدیل شود.

 

*اشکفت سلمان تنها کتیبه دارای نقش زن در ایران

 

اشکفت سلمان (نیایشگاه تاریشا) تنگه‌ای در سه کیلومتری جنوب شهر ایذه و واقع شده در دامنه کوه الهک، دارای چند اثر منحصر به فرد و بزرگترین کتیبه میخی مربوط به دوره عیلام نو در خود است.

 

این مکان محل عبادت «هانی» شاه آیاپیر بوده و چشمه دائمی جاری در آن مربوط به دوران باستان است.

 

در این مکان یک اثر وجود دارد که آن را از تمام آثار مربوط به تاریخ ایران باستان متمایز می‌کند، وجود نقش یک زن در کنار شوهر و فرزندش در حال عبادت، جز محدود نقوش زن به کار رفته در کنده‌کاری‌های تاریخ ایران به‌حساب می‌آید.

 

پوشش سرسبز اطراف تنگه با دورنمایی از شهر ایذه، زیبایی این مکان را برای گردشگران چند برابر می‌کند.
درباره نویسنده

نظرات

  • منتشر شده ‌: 1
  • در انتظار تایید: 0

نظر خود را اینجا وارد نمایید

آدرس رایانامه شما منتشر نمی شود