سه شنبه پنجم اردبیهشت 1396
  • 07 آذر 1395 ساعت : 19:12
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 310
  • تعداد بازدید: 1560

استفاده از لوازم آرایشی دردوران بارداری


دوران بارداری نیازمندمراقبت های بسیاری است تابه جنین آسیبی واردنشود
استفاده از لوازم آرایشی دردوران بارداری

دکتر سلام/ دوران بارداري نيازمند مراقبت هاي بسياري است تا آسيبي به جنين وارد نشود.مادران زيايد در اين دوران از لوازم آرايشي استفاده مي کنند.همان طور که استفاده از داروها در دوران بارداري براي جنين خطرناک است،لوازم آرايشي هم مي توانند آسيب هاي جدي و غير قابل جبراني بر روي جنين بگذارند.

 

علاوه بر محصولات آرايشي انواع کرم پودر و استفاده از برخي محصولات درماني پوست به ويژه کرم هاي ضد چين و چروک حاوي ويتامين A مي تواند آثار نامطلوب و پرخطري بر جنين بگذارد.

 

محصولات آرايشي عادي به دليل وجود مواد سمي چون سرب و انواع نگهدارنده ها مي توانند مواد شيميايي خطرناک را وارد بدن جنين کنند.

 

کارشناسان بر اين باورند در محصولات درماني چين و چروک، اغلب اوقات ويتامين A وجود دارد که از راه پوست وارد گردش خون بدن مادر شده و از راه جفت به جنين مي رسد. با وجود مفيد بودن اين ويتامين در رشد و توسعه جنين، مقدار بيش از حد ويتامين A مي تواند سبب ناهنجاري در چهره جنين و نيز بروز مشکل لب شکري يا شکاف در کام او هنگام تولد شود.

 

کارشناسان دانشگاه آدلايد اين نتايج را با بررسي بر روي مادران باردار و طرح پرسشنامه از انواع مواد مصرفي توسط آنها در طول دوران بارداري و بروز بيماري هاي مادر زادي در جنين بدست اورده اند.

 

يکي از روش هاي درماني براي رفع مشکل آکنه صورت در بزرگسالان استفاده از داروهاي حاوي رتينول و يا ترتينوئين است که حاوي ويتامين A يا ترکيبات مشتق شده از آن است و به صورت کرم موضعي يا داروي خوراکي وجود دارد.

 

کارشناسان هشدار مي دهند استفاده از اين گونه دارو ها هنگام بارداري مي تواند اثر بسيار مخربي بر جنين داشته باشد و علاوه بر ناهنجاري هاي مادرزادي، عقب ماندگي ذهني و معلوليت مي تواند سبب سقط جنين يا زايمان زودهنگام شود.

 

در عين حال کرم هاي درماني ضد آکنه نيز که به صورت موضعي مصرف مي‌شود، چنانچه داراي ترکيبات ويتامين A باشد، آثار منفي را به دنبال دارد چرا که از طريق پوست جذب بدن مادر مي شود.

 

پژوهشگران به زنان باردار توصيه مي کنند در طول اين دوران براي مصرف هر نوع دارو يا محصولات آرايشي يا حتي کرم ضد آفتاب حتما با متخصص مشورت کنند و خودسرانه اقدام به استفاده از هيچ محصول شيميايي نکنند و اگر در حين استفاده از داروها متوجه بارداري شدند سريعا براي دريافت مشاوره و اقدامات درماني به پزشک مراجعه کنند.
درباره نویسنده

نظرات

  • منتشر شده ‌: 1
  • در انتظار تایید: 0

نظر خود را اینجا وارد نمایید

آدرس رایانامه شما منتشر نمی شود