دوشنبه هشتم خرداد 1396
  • 29 آبان 1395 ساعت : 09:54
  • دسته‌بندی: فرهنگ وهنر
  • کد خبر: 47
  • تعداد بازدید: 3155

حكايتي أز أنوشيروان عادل


زمان ساخت کاخ کسری به انوشیروان اطلاع دادند که برای پیشبرد کار برخی از خانه ها را باید ویران کنند تا دیوار کاخ از آنجا بگذرد،
حكايتي أز أنوشيروان عادل

حکایتی شیرین از انوشیروان عادل:

تهیه کنند: علی غلامرضایی  

 

زمان ساخت کاخ کسری به انوشیروان اطلاع دادند که برای پیشبرد کار برخی از خانه ها را باید ویران کنند تا دیوار کاخ از آنجا بگذرد، اما در این میان پیرزنی هست که در خانه ایی گلی و کوچکی زندگی می کند و ما با توجه به اینکه حاضر شدیم منزلش را چند برابر قیمت واقعی اش از او خریداری کنیم باز راضی نمی شود. چه باید کرد؟ انوشیروان گفت از من نپرسید که چه باید کرد.

 

خودتان بروید و بنا به رسم عدالت با او رفتار کنید.کسانی که از ویرانه های کاخ دیدن کردن حتما دیوار اصلی کاخ را دیده اند که در نقطه ای خاص به شکل عجیبی کج شده و پس از طی کردن مسیری اندک باز در خطی راست به جلو رفته است.

این نقطه از دیوار همان جاییست که خانه پیرزن بود و بنای کاخ را کج ساختند تا خانه اش ویران نشود و تا روزی هم که زنده بود همسایه دیوار به دیوار پادشاه ماند.از آن زمان هزاران سال گذشته است اما دیوار کج کاخ کسری باقی مانده است تا نشانه جوانمردی ایرانیان و عدل انوشیروان دادگر باشد .این جمله معروف از انوشیروان عادل هست که یکی از بزرگان با دیدن این کجی در کاخ به انوشیروان گفت:

این کجی از بهر چیست؟
انوشیروان گفت : این کجی از راستی ماست.

علی غلامرضایی مدرس دانشگاه و پژوهشگرتاریخ  

 

برچسب ها:
تاريخدرباره نویسنده

نظرات

  • منتشر شده ‌: 13
  • در انتظار تایید: 1

نظر خود را اینجا وارد نمایید

آدرس رایانامه شما منتشر نمی شود