• 08 دی 1395 ساعت : 10:07
  • دسته‌بندی: ورزش
  • کد خبر: 4778
  • تعداد بازدید: 1443

اذعان روسیه به دوپینگ گسترده ورزشکارانش


مسئولان مبارزه با دوپینگ ورزش روسیه برای اولین بار به وجود یک سیستم گسترده دوپینگ در عرصه ورزشی کشورشان اذعان کردند.
اذعان روسیه به دوپینگ گسترده ورزشکارانش
مسئولان مبارزه با دوپینگ در ورزش روسیه برای اولین بار به وجود یک سیستم گسترده دوپینگ در عرصه ورزشی کشورشان اذعان کردند.
آنا آنستلیوویچ مدیر کل آژانس ضددوپینگ روسیه در گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز ضمن اذعان به وجود دوپینگ گسترده در ورزش روسیه آن را یک "دسیسه نهادی" توصیف کرد.
با این حال این مقام روس و چند تن از دیگر  مسئولان ورزشی این کشور در گفتگو با نیویورک تایمز تاکید کردند دولت روسیه یا مقامات این کشور در ایجاد این سیستم دوپینگ گسترده در ورزش کشور به هیچ وجه دست نداشته اند.
ریچارد مک لارن قاضی کانادایی در دومین گزارش خود درباره دوپینگ در ورزش روسیه که اوایل دسامبر در اختیار آژانس جهانی ضددوپینگ قرار گرفت، با به کار بردن الفاظی بسیار انتقاد آمیز و افشاگرانه از وجود یک سیستم دوپینگ تحت حمایت دولت در روسیه خبر داد. گزارش اول مک لارن نیز دوپینگ گسترده در میان ورزشکاران روس با حمایت دولت این کشور را افشا کرد و منجر به محرومیت ورزشکاران دوپینگی یا مظنون به دوپینگ روسیه از حضور در بازیهای المپیک ریو دو ژانیرو شد. در این گزارش اعلام شد تحقیقات مستقلی که درباره پدیده دوپینگ در میان ورزشکاران روسیه صورت گرفته نشان داده است که دولت روسیه به طور مستقیم در تحریف و دستکاری نتایج آزمایشات دوپینگ دست داشته است.
کمیسیون تحقیقات مستقل آژانس جهانی ضددوپینگ به صراحت اعلام کرده است یک فرهنگ عمیق ریشه دار تقلب در عرصه ورزشهای دو و میدانی روسیه وجود دارد. این گزارش ابعاد گسترده فساد در فدراسیون بین المللی دو و میدانی را که موجب مخفی ماندن آزمایش مثبت برخی از ورزشکاران رشته های دو و میدانی روسیه شده، بر ملا کرده است اما مقامات مسکو این اتهامات را به شدت رد کرده اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از نیویورک، درست یک روز پس از انتشار گزارش دوم مک لارن، ویتالی موتکو وزیر ورزش روسیه نهم دسامبر در گفتگو با خبرگزاری ایتارتاس تاکید کرد اتهاماتی که مک لارن در گزارش خود بر ضد روسیه مطرح کرده است سندیت ندارد.
در هر حال اتهامات مطرح شده توسط مک لارن بر ضد روسیه یک ضربه سنگین دیگر به ورزش این کشور محسوب می شود چرا که این کشور تلاش می کرد خود را از پیامدهای منفی اولین گزارش اتهام آمیز مک لارن که منجر به محرومیت ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی این کشور از رقابت های بین المللی شد، برهاند.
منابع:خبر گزاری صداوسیما درباره نویسنده

نظرات

  • منتشر شده ‌: 0
  • در انتظار تایید: 0

نظر خود را اینجا وارد نمایید

آدرس رایانامه شما منتشر نمی شود