• 09 دی 1395 ساعت : 21:40
  • دسته‌بندی: فناوری اطلاعات
  • کد خبر: 4858
  • تعداد بازدید: 1505

دلیل فیلتر بازی "كلش آو كلنز"اعلام شد


معاون قضايي دادستان کل کشور درباره اختلال ايجاد شده در بازي «کلش آو کلنز» از اعمال محدوديت براي دسترسي به اين بازي خبر داد و گفت: اکثريت قريب به اتفاق اعضاي کارگروه تعيين مصاديق، با اعمال محدوديت براي دسترسي به بازي «کلش آو کلنز» موافقت کردند.
دلیل فیلتر بازی "كلش آو كلنز"اعلام شد

 معاون قضايي دادستان کل کشور درباره اختلال ايجاد شده در بازي «کلش آو کلنز» از اعمال محدوديت براي دسترسي به اين بازي خبر داد و گفت: اکثريت قريب به اتفاق اعضاي کارگروه تعيين مصاديق، با اعمال محدوديت براي دسترسي به بازي «کلش آو کلنز» موافقت کردند.

خرم آبادي درباره اين که به چه دليل محدوديت در دسترسي به اين بازي بعد از مدتي رفع شد، تاکيد کرد: بايد از وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زيرساخت که مسئوليت اجراي دستورات کار گروه را برعهده دارند؛ پرسيده شود که چرا محدوديت رفع شده است. دبير کارگروه فيلترينگ درباره اين که آيا دادستاني کل کشور به عنوان رئيس کارگروه ، دليل اجرا نشدن دستور را پيگيري کرده يا خير؟ افزود: دادستاني کل در آخرين جلسه کارگروه که يک دي امسال تشکيل شد، اين موضوع را در جلسه مطرح کرد و همه اعضاي حاضر در جلسه دوباره بر اجراي دستور تاکيد داشتند و چون برخي مسئولان ذي ربط حضور نداشتند، مقرر شد وزارت ارتباطات ضمن اعمال محدوديت، دليل توقف در اجراي دستور را کتبا اعلام کند.دبيرکارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه در ادامه درباره اين که چرا کارگروه دستور فيلتر اين بازي را صادر کرده و براساس چه ماده قانوني اين اقدام انجام شده ،گفت: اين کارگروه در اجراي بند( ب) ماده 15 قانون جرايم رايانه اي که همان (ماده 743 قانون مجازات اسلامي)، بخش تعزيرات است ، دستور اعمال محدوديت در دسترسي به بازي کلش آو کلنز را صادر کرده است.به موجب ماده قانوني مزبور، ترويج و آموزش اعمال خشونت آميز از طريق سامانه ها و شبکه هاي رايانه اي جرم است.

وي تصريح کرد: به عقيده صاحب نظران و روانشناسان بازي کلش آو کلنز مصداق بارز آموزش و ترويج خشونت از طريق جنگ قبايل است.علاوه بر اين روانشناسان معتقدند که اين بازي حداقل 20 آسيب بسيار مخرب آشکار و پنهان در نوجوانان و جوانان ايجاد مي کند و يک بازي به شدت اعتياد آور است.خانواده هايي که نوجوانان و جوانان شان از اين بازي آسيب ديده اند و توانايي مقابله با اعتياد آنان را ندارند ،مصرانه از کارگروه تعيين مصاديق تقاضا کرده اند اين بازي فيلتر شود. اکثريت قريب به اتفاق اعضاي دولتي و غيردولتي کارگروه با اعمال محدوديت در دسترسي به اين بازي موافقت کردند و اين دستور لازم الاجراست.

نکته:

شايان ذکر است بر اساس آمارهاي رسمي مرکز تحقيقات ديجيتال بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي، نزديک به ۶ ميليون نفر در سال ۹۴ به اين بازي مشغول بوده‌ و به شدت با آن درگير شده‌اند و اين آمار در حالي است که نگاه غالب در جامعه به اين بازي و تبعات آن منفي بوده است.به گزارش مهر،بازه سني ۱۵ تا ۲۰ سال مخاطب اصلي اين بازي بوده‌اند که نسبت به متوسط سن بازيکنان ايراني (۲۱ سال) کمتر است و مشخص مي‌کند که مخاطب نوجوان را هدف گرفته است.يکي از بخش‌هاي تأمل برانگيز در اين گزارش جامع، اشاره به گردش مالي دروني بازي کلش آو کلنز است که بر اساس آن تخمين زده مي‌شود بازيکنان ايراني، تا پايان سال ۹۴ يعني حدود 3سال پس از عرضه اوليه بازي در مجموع ۱۳۲ ميليارد تومان براي اين بازي هزينه کرده‌اند که بخش اعظم آن از طريق مجاري غيرقانوني و واسطه‌گري از کشور خارج شده است و اين مسئله اهميت نظارت بر ورود قانوني بازي‌هاي خارجي را پررنگ مي‌کند.بر اساس اين تحليل آماري، هر بازيکن ايراني به طور متوسط ۷۵ هزارتومان براي اين بازي خرج کرده و پرداخت‌ها هم غالبا از طريق درگاه اينترنتي بوده است. ۸۵ درصد بازيکنان اعلام کرده‌اند که تقريبا و در مواردي کاملا به بازي عادت و وابستگي پيدا کرده‌اند. بنابراين منتظر ماندن براي آن‌ها تا بتوانند مجددا به ادامه بازي بپردازند، بسيار دشوار است.

منبع:خراسان
درباره نویسنده

نظرات

  • منتشر شده ‌: 0
  • در انتظار تایید: 0

نظر خود را اینجا وارد نمایید

آدرس رایانامه شما منتشر نمی شود