• 09 دی 1395 ساعت : 22:08
  • دسته‌بندی: فناوری اطلاعات
  • کد خبر: 4864
  • تعداد بازدید: 1613

پادكست گوش كنید


يکي از مواردي که با پيشرفت فناوري‌هاي روز دنيا به محافل علاقه‌مندان به دنياي تکنولوژي راه پيدا کرده «پادکست» است.
پادكست گوش كنید

يکي از مواردي که با پيشرفت فناوري‌هاي روز دنيا به محافل علاقه‌مندان به دنياي تکنولوژي راه پيدا کرده «پادکست» است. پادکست‌ها چند سالي مي‌شود که رواج پيدا کرده‌اند و حالا اين رواج به جايي رسيده که اپليکيشن‌هايي هم با هدف همين کار يعني گوش‌دادن به پادکست طراحي و توليد شده‌اند. واژه podcast درواقع از Personal On-Demand Narrowcasting گرفته شده است که به‌نوعي راديوي اينترنتي محسوب مي‌شود که هر شخص بنا بر نياز خود مي‌تواند محتواي صوتي مورد نيازش را در اختيار داشته باشد. البته برخي هم اين واژه را ترکيبي از واژه‌هاي iPod و broadcasting مي‌دانند.

نکته جالب توجه درباره پادکست‌ها اين است که جدا از اينکه مي‌توانيد اين پادکست‌ها را به‌صورت آنلاين استفاده کنيد، مي‌توانيد محتواهاي مورد علاقه خود را دانلود و سپس در صورت نياز از آنها در کامپيوترهاي شخصي يا تلفن‌هاي هوشمند استفاده کنيد که البته همه آنها رايگان نيستند. پادکست‌ها انواع متفاوتي دارند و شما مي‌توانيد بنا به نياز خود از محتواهاي آن استفاده کنيد، محتواهايي مانند آموزش‌هاي گوناگون، اخبار روز و گزارش‌هاي مختلف، تبليغ خدمات و محصولات، کتاب‌خواني، پخش موسيقي و حتي انواع برنامه‌هاي تفريحي براي پرکردن اوقات فراغت. اين فناوري براي کساني که وقت يا حوصله کافي براي خواندن مطالب طولاني ندارند بسيار مفيد است و جدا از اينکه مي‌توان به‌راحتي از محتواهاي جذاب و موردنياز به‌صورت صوتي استفاده کرد مي‌توان وقت‌هاي مرده مانند نشستن در تاکسي يا ايستگاه مترو و اتوبوس را به بهترين شکل پر کرد. حتي مي‌توانيد هنگام ورزش‌کردن که کار ديگري نمي‌توان کرد به پادکست مورد علاقه خود گوش کنيد. براي استفاده از پادکست‌ها اپليکيشن‌هاي متفاوتي عرضه شده‌اند که با دانلود آنها مي‌توانيد به بهترين محتواها دسترسي داشته باشيد. در ادامه به معرفي برخي از بهترين و کاربردي‌ترين اين اپليکيشن‌ها مي‌پردازيم. همه اپليکيشن‌هايي که معرفي مي‌کنيم از سيستم‌عامل‌هاي اندرويد و آي‌او‌اس پشتيباني مي‌کنند.

POCKET CASTS

با استفاده از اين اپليکيشن، نه‌تنها مي‌توانيد پادکست‌هاي صوتي بلکه نسخه‌هاي ويدئويي را هم پشتيباني و دانلود کنيد. POCKET CASTS يکي از بهترين نمونه‌هاي اپليکيشن براي گوش‌دادن به پادکست است که از نظر طراحي هم کاربري بسيار ساده و رواني دارد. در اين برنامه با طرح‌هاي رنگي و انيميشن‌هاي شناوري روبه‌رو خواهيد بود که بر‌اساس پادکست‌هاي متفاوت تغيير مي‌کنند. همچنين مي‌توانيد در POCKET CASTS نيازهاي خود را اولويت‌بندي و ليست پخشتان را تنظيم کنيد و حتي مي‌توانيد از گزينه دانلود خودکار هم استفاده کنيد. شما مي‌توانيد با استفاده از اين برنامه از اخبار روز دنيا و جديدترين محصولات در هر حوزه‌اي مطلع شويد. همچنين مي‌توانيد فيلم‌هاي جديد را تماشا کنيد و اين برنامه به شما قسمت‌هاي جديد فيلم و سريال مورد علاقه‌تان را در صورت پخش يادآوري مي‌کند. از ديگر ويژگي‌هاي اين اپليکيشن تايمر خواب، داشتن دو پوسته روشن و تيره، ‌پاکسازي خودکار پادکست‌هاي قديمي، اشتراک پادکست‌هاي مورد علاقه و کنترل پادکست‌ها از ويجت است. البته اين اپليکيشن رايگان نيست و براي استفاده از آن بايد ۴دلار هزينه کنيد.

Podcast Republic Pro

اين اپليکيشن رايگان منبع کاملي از پادکست‌هاي مختلف است که براي راحتي استفاده کاربر موضوع‌هاي گوناگون را شامل هنر، کسب‌وکار، کمدي، آموزش، بازي و سرگرمي، سلامت، اخبار گوناگون، عملي و فناوري، ورزش و بسياري حوزه‌هاي مختلف بخش‌بندي کرده است. اين اپليکيشن نيز از محتواهاي ويدئويي پشتيباني مي‌کند و يک بخش مجزا با عنوان TV & Film دارد. شما مي‌توانيد پادکست‌هاي مورد علاقه خود را به ليست ويژه خود بيفزاييد و در صورت نياز دسترسي سريع و راحت به آنها داشته باشيد. نکته جالب در اين اپليکيشن اين است که سرعت پخش پادکست‌ها قابل تنظيم است و کساني که مهارت شنيداري قوي ندارند مي‌توانند براي درک بهتر و کامل‌تر عبارات، محتواها را با سرعت پايين گوش بدهند. Podcast Republic جدا از زبان انگليسي، از زبان‌هاي مختلف فرانسوي، آلماني، ايتاليايي، اسپانيايي، چيني و چند زبان ديگر پشتيباني مي‌کند. تايمر خواب، جلوه‌هاي صوتي و اکولايزر و از سر گرفتن دانلود در صورت قطع اتصالات از ديگر ويژگي‌هاي Podcast Republic Pro محسوب مي‌شود.

CastBox

اين اپليکيشن نيز از برترين‌هاي دانلود پادکست به شمار مي‌رود. شما مي‌توانيد با استفاده از اين برنامه انواع پادکست‌ها را گوش کنيد درحالي که استفاده از آن رايگان است. ايستگاه‌هاي راديويي در اين اپليکيشن به‌صورت رايگان در اختيار شما قرار دارد. انوع ژانرهاي موسيقي به زبان‌هاي مختلف، پادکست‌ و راديوهاي مختلف از بيش از ۳۰ کشور دنيا، کنترل پادکست از ويجت، سفارشي کردن ليست پخش ويژه کاربر، به اشتراک‌گذاري پادکست با دوستان، تنظيم تايمر خواب برخي از ويژگي‌هاي CastBox به شمار مي‌رود. همچنين اين اپليکيشن دو تم تيره و روشن براي شرايط مکاني و زماني کاربر در نظر گرفته است. اين اپليکيشن نيز بخشي را با عنوان TV & Film براي ويدئو در نظر گرفته است.

NPR One

اين برنامه در سال ۲۰۱۵ يکي از بهترين اپليکيشن‌ها از نظر طراحي انتخاب شد. شرکت NPR) National Public Radio)که به‌عنوان پيشرو در دسترسي کاربران به ايستگاه‌هاي راديويي و تصويري شناخته شده است با انتشار اين اپليکيشن اختصاصي براي دسترسي راحت‌تر کاربران به راديو بيش از پيش به محبوبيت خود افزود. NPR One از همه ايستگاه‌هاي راديويي محلي و ملي در سطح زمين با بالاترين کيفيت پشتيباني مي‌کند. بهينه‌سازي اين اپليکيشن در مصرف باتري و ترافيک اينترنت مشخصه بارز آن به شمار مي‌رود. اين برنامه دو انتخاب اصلي دارد؛ يکي NPR News و ديگري NPR One. انتخاب اول يعني NPR News شامل اخبار روز دنياست که البته دسترسي شما را به چند ايستگاه راديويي خبري نيز فراهم مي‌کند. NPR One برعکس انتخاب اول است يعني بيشتر بر ايستگاه‌هاي راديويي خبري تمرکز کرده است؛ در حالي که دسترسي شما به چند سايت خبري را نيز فراهم مي‌آورد. در هر دوي اين برنامه‌ها امکان سفارشي‌سازي و دسترسي به برجسته‌ترين اخبار NPR وجود دارد. جدول‌ نمايش اطلاعات برنامه‌ها، جدول پخش و تصاوير استوديو ايستگاه‌هاي راديويي از ويژگي‌هاي اين اپليکيشن به شمار مي‌رود.

شنوتو

در بين اپليکيشن‌هاي ويژه گوش‌دادن به پادکست، بد نيست سري هم به اپليکيشن‌هاي ايراني فعال در اين حوزه بپردازيم که در اين ميان ما شنوتو را انتخاب کرده‌ايم. اين اپليکيشن رايگان بيش از ۱۰۰ هزار دقيقه فايل صوتي در اختيار کاربر مي‌گذارد. شنوتو براي دسترسي راحت کاربر به موضوع مورد علاقه‌اش، محتواها را به بخش‌هاي متفاوت تقسيم کرده است. البته شما مي‌توانيد موضوع مد نظر خود را با استفاده از گزينه search جست‌وجو و پيدا کنيد. همچنين شما مي‌توانيد از گزينه فالوکردن (Follow) موجود در اين اپليکيشن استفاده کنيد و کاربري را که به محتواهاي آن علاقه‌منديد در ليست خود داشته باشيد. اگر هم مي‌خواهيد صداي خود را بگذاريد و ديگران از محتواي صوتي شما استفاده کنند، مي‌توانيد فايل صوتي خود را که از قبل آماده کرده‌ايد در وب‌سايت شنوتو آپلود کنيد. اگر هم فايل صوتي خود را از قبل آماده نکرده‌ايد، مي‌توانيد با استفاده از کليد ضبط صدا در شنوتو يک فايل ده‌دقيقه‌اي توليد و ضبط کنيد تا شنوتو آن را براي کاربران ديگر منتشر کند.

منبع:دنیای اقتصاد
درباره نویسنده

نظرات

  • منتشر شده ‌: 1
  • در انتظار تایید: 0

نظر خود را اینجا وارد نمایید

آدرس رایانامه شما منتشر نمی شود