• 10 دی 1395 ساعت : 19:08
  • دسته‌بندی: فرهنگ وهنر
  • کد خبر: 4886
  • تعداد بازدید: 1443

مد در ایران باستان


شور ما ايران، يکي از ملت‌هاي پيشرو در زمينه لباس و پوشاک بوده است که تاريخ لباس و پوشش مردم آن به چندين هزار سال قبل مي‌رسد
مد در ایران باستان

شور ما ايران، يکي از ملت‌هاي پيشرو در زمينه لباس و پوشاک بوده است که تاريخ لباس و پوشش مردم آن به چندين هزار سال قبل مي‌رسد. در اين مقاله مي‌خواهيم به تاريخ صنعت پوشاک در ايران باستان بپردازيم. نخستين ابزار ريسندگي در نزديکي بهشهر در غار کمربند پيدا شده‌است که مربوط به ۷۰۰۰ سال پيش از ميلاد مسيح است. در ناحيه سه گابي کردستان از درون تابوت هاي سفالين محتوي اجساد کودکان شواهد باستان ‌شناختي درباره منسوجات مربوط به هزاره پنجم پيش از ميلاد به دست آمد ه‌است. در تپه سيلک، آينه ‌اي پيدا شده‌است که رشته ‌هايي از کتان روي آن ديده ‌مي‌‌شود. همچنين در کهن ‌ترين بخش شهر شوش، سوزني سوراخ‌ دار يافت شده‌است. افزون بر آن دو سر نيزه پيدا شده که از نقوش پارچه‌هايي پوشيده شده بودند که متعلق به ۳۵۰۰ تا ۳۰۰۰ پيش از ميلاد مسيح هستند.
ايرانيان نخستين کساني بودند که کت آستين‌دار و شلوار مي‌پوشيدند. مردمان ديگر تمدن‌ها چون آشوريان، بابليان و يونانيان شلوار نمي‌پوشيدند، حتي يونانيان به ايرانيان به دليل پوشيدن شلوار کنايه مي‌زدند تا جايي که اسکندر علي‌رغم پوشيدن لباس ايراني، از پوشيدن شلوار امتناع کرد. علاوه بر نقش و نگارهاي بدست‌آمده، در آثار تاريخ‌نگاران يوناني چون هرودوت هم اين نوآوري ايرانيان بازتاب يافته‌است. در زمان اشکانيان شلوار و بالاپوش‌هاي آستين‌دار به تن‌پوش مرسوم در سرتاسر خاور نزديک تبديل شد. که نمونه‌هايي از شلوار و پيراهن اين دوره را مي‌توان در تنديس فلزي سردار اشکاني در موزه ايران باستان ديد. در دوره ساسانيان کت کوتاه جلوبازي استفاده مي‌شد که بلنداي آن تا زير سينه مي‌رسيد و آستين‌هاي بلندي داشت و با دکمهٔ دايره‌اي‌شکل در جلوي سينه بسته مي‌شد. گرداگرد پايين و يقه هم به نوارهاي زيبايي مزين بوده‌است. اين نوع کت، در نقوش تاق بستان و بشفاب‌هاي نقره‌اي اين دوره ثبت شده‌است. ايرانيان تا پيش از اسلام عموماً از نوعي شلوار تنگ و چسبان چرمي استفاده مي‌کردند، که براي سوارکاري مناسب بود. پس از اسلام اين نوع شلوارها به شلوارهاي امروزي کردي شبيه‌ تر شد و بالاپوش نيز با قبا جايگزين شد. بنا به روايتي کت و شلوار به شکل امروزي در ايران از دوره صفويه رواج يافت و به خصوص پس از انقلاب مشروطه با گسترش سفرها به اروپا، کت و شلوار در ميان مردان ايراني مورد استقبال واقع شد.
بر نقوش سنگي که در ارگيلي ترکيه يافت شده‌است، زني ايراني با چادر سوار بر اسب نشان داده‌شده‌است (ترکيه در آن دوران بخشي از ايران بوده‌است). حتي از زير برف‌هاي منطقهٔ پازريک روسيه(که در آن دوران بخشي از ايران بوده‌است)، سرپوش‌هاي پارچه‌اي زنان هخامنشي پيدا شده‌است. در يکي از مهره‌هاي سنگي هخامنشي که امروزه در موزه لوور نگهداري مي‌شود، يک شاهزاده هخامنشي به همراه همنشينان زنش ديده مي‌شود، که شاهزاده چادر و همنشينان سرپوش دارند.

منبع:چی بپوشیم
درباره نویسنده

نظرات

  • منتشر شده ‌: 0
  • در انتظار تایید: 0

نظر خود را اینجا وارد نمایید

آدرس رایانامه شما منتشر نمی شود