• 16 دی 1395 ساعت : 20:45
  • دسته‌بندی: فرهنگ وهنر
  • کد خبر: 5006
  • تعداد بازدید: 54

وزیر ارشاد : نیما یوشیج تلاش بسیاری برای حفظ زبان طبری کرده است


«رضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه در نخستین همایش ملی «نیما، زبان و شعر طبری» گفت: نیما یوشیج از دلدادگانی بود که‌ تلاش‌های ماندگاری در حفظ زبان طبری داشت.
وزیر ارشاد : نیما یوشیج تلاش بسیاری برای حفظ زبان طبری کرده است

وزیر ارشاد: نیما یوشیج تلاش بسیاری برای حفظ زبان طبری کرده است

ساری - ایرنا - «رضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه در نخستین همایش ملی «نیما، زبان و شعر طبری» گفت: نیما یوشیج از دلدادگانی بود که‌ تلاش‌های ماندگاری در حفظ زبان طبری داشت.

 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی در نخستین همایش ملی «نیما، زبان و شعر طبری» در تالار همایش ‌های دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان نور مازندران گفت: به عنوان فرزند خطه مازندران، به خود می ‌بالم و به شما اهالی فرهنگ و ادب این استان افتخار می‌ کنم.

صالحی امیری افزود: این سرزمین دارای یک تبار تاریخی ماندنی و فرهنگی است و قطعا اگر ریل توسعه را از بستر فرهنگ دنبال می ‌کردیم، امروز در دنیا سرآمد بودیم؛ چرا که ذخایر فرهنگی ما بسیار بیشتر از ذخایر نفتی است.
وی یادآور شد: بسیار خوشحالم که مدیران، ائمه محترم جمعه و نخبگان برجسته استان مازندران، رابطه و همدلی خوبی با یکدیگر دارند که می ‌توانند این استان را در مسیر توسعه قرار دهند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: باور داشته باشیم غرب استان مازندران، سرزمین پرگنجی است که ناشناخته مانده است. طبرستان از دیرباز شاعران بزرگی داشته که به زبان طبری شعر می‌ سروده اند.
صالحی امیری با ابراز تاسف برای در معرض خطر قرار گرفتن زبان طبری، اذعان داشت: دلسوزی و دلدادگی عاشقان زبان طبری مانع از آن شده که این زبان پر ارزش به فراموشی سپرده شود و نیما یوشیج از همین دلدادگان بود که‌ تلاش‌ های ماندگاری در این مسیر داشته و امروز در تجلیل از چنین شخصیت برجسته‌ ای گرد هم آمده ‌ایم.
«احد جاودانی» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، نیز در این همایش گفت: نخستین همایش ملی «نیما، زبان و شعر طبری» با تمرکز بر فرهنگ بومی استان مازندران، یکی از چندین برنامه فاخر و بزرگی است که در ماه ‌های اخیر برگزار شده و چند برنامه گسترده‌ دیگر نیز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در دست برنامه ‌ریزی است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اظهار داشت: از استاندار محترم مازندران و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری که همدلی و همراهی خوبی با دستگاه های فرهنگی استان دارند، کمال تشکر را دارم و از مدیران پرتلاش شهرستان نور برای میزبانی این همایش بزرگ سپاسگزارم.
نخستین همایش ملی «نیما، زبان و شعرطبری» به همت اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، به منظور بازشناسی ابعاد فکری و هنری بنیان گذار شعر نو ایران، نیما یوشیج و حفظ و احیای زبان کهن طبری، روز پنجشنبه - امروز - به میزبانی شهرستان نور در حال برگزاری است.
درباره نویسنده

نظرات

  • منتشر شده ‌: 0
  • در انتظار تایید: 0

نظر خود را اینجا وارد نمایید

آدرس رایانامه شما منتشر نمی شود