• 18 دی 1395 ساعت : 13:29
  • دسته‌بندی: بین الملل
  • کد خبر: 5029
  • تعداد بازدید: 74

نخست وزیر ترکیه وارد عراق شد


نخست وزیر ترکیه در راس هیئتی نظامی-اقتصادی امروز (شنبه) وارد عراق شد.
نخست وزیر ترکیه وارد عراق شد

نخست وزیر ترکیه در راس هیئتی نظامی-اقتصادی امروز (شنبه) وارد عراق شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه به همراه وزرای دفاع، آموزش ملی، انرژی و منابع طبیعی، اقتصاد و گمرک و تجارت به عراق وارد شد.

ییلدیریم به محض ورود به بغداد با حیدر العبادی، همتای عراقی خود دیداری چند ساعته برگزار کرد.

قرار است وی در این سفر دیدارهایی با فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق و سلیم الجبوری، رئیس مجلس این کشور نیز داشته باشد و با مقامات دیگر و ترکمن‌های عراقی دیدار و گفت‌وگو کند.

همچنین وی پس از انجام تماس‌ها در بغداد، شامگاه امروز برای دیدار با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان و نیچروان بارزانی، نخست وزیر این منطقه به اربیل می‌رود.

قرار بود ییلدیریم پنجشنبه به عراق برود و با مقامات عراقی درباره روابط دو کشور و حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق صحبت کند اما به درخواست خود آنکارا این سفر به امروز موکول شد.

به نظر می‌رسد این سفر صفحه جدیدی در روابط دو کشور بعد از چند سال تنش باشد. این سیاست باز در راستای تحول قابل ملاحظه سیاست خارجه ترکیه در سایه حکومت حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه است. براساس این سیاست ترکیه در راستای رفع کدورت با کشورهای هم‌جوارش وارد عمل شده است.

این صفحه جدید در روابط بعد از نشست اخیر در کاخ ریاست‌جمهوری رجب طیب اردوغان و تماس تلفنی وی با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در ۳۰ دسامبر باز شد که به اعتقاد برخی مفسران این گامی غیرمنتظره بعد از تنش‌های شدید قبل از عملیات موصل است که در اکتبر گذشته آغاز شد. ریشه تنش‌های ترکیه و عراق به حضور نیروهای ترکیه‌ای در پادگانی در بعشیقه باز می‌گردد که بغداد آن را نقض حاکمیت خود می‌داند.
درباره نویسنده

نظرات

  • منتشر شده ‌: 0
  • در انتظار تایید: 0

نظر خود را اینجا وارد نمایید

آدرس رایانامه شما منتشر نمی شود