• 08 آذر 1395 ساعت : 17:30
  • دسته‌بندی: اقتصادی
  • کد خبر: 341
  • تعداد بازدید: 1438

ليسا ویدون عضو ارشد وزارت تجارت بین‌الملل انگلیس :دولت انگليس حامي برجام است


ویدون افزود: «توافق هسته‌ای وین که سال گذشته به امضاء رسید، فرصتی را به وجود آورد تا جامعه جهانی بار دیگر همکاری و تعاملش را با ایران گسترش دهد
ليسا ویدون عضو ارشد وزارت تجارت بین‌الملل انگلیس :دولت انگليس حامي برجام است
 

ویدون افزود: «توافق هسته‌ای وین که سال گذشته به امضاء رسید، فرصتی را به وجود آورد تا جامعه جهانی بار دیگر همکاری و تعاملش را با ایران گسترش دهد».
وی اضافه کرد: دولت انگلیس از توافق هسته‌ای به‌صورت کامل حمایت کرده و خواهان اجرای کامل برجام است.
ویدون در ادامه با بیان اینکه «لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در ژانویه گذشته چشم‌انداز جدیدی را در روابط تجاری میان ایران و انگلیس به وجود آورده است» تصریح کرد: این فرصتی برای یک‌بار در نسل، برای کمپانی‌های انگلیسی است.
این مقام انگلیسی یادآور شد: وزیر خارجه انگلیس پیشتر اذعان داشته ایران بازار بزرگی است که پس از فروپاشی شوروی سابق به مدار اقتصاد جهانی وصل می‌شود.
وی در همین رابطه به تلاش دولت انگلیس در گسترش روابطش با ایران پس از توافق هسته‌ای اشاره کرد و بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور و انتخاب لرد نورمن لامونت به‌عنوان فرستاده ویژه دولت انگلیس در امور تجاری ایران را، از نمونه‌های این اقدام برشمرد.
ویدون اضافه کرد: پیش از لغو تحریم‌های بین‌المللی نیز دولت انگلیس کمیته‌ای را در لندن باهدف رفع موانع تجاری با ایران ایجاد کرد و به‌صورت هم‌زمان گروهی در سفارت انگلیس در تهران مأمور بررسی فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری میان دو کشور برگزیده شد.
وی بابیان اینکه «علاقه‌مندی زیادی از سوی کمپانی‌های انگلیسی برای بهره‌مندی از فرصت‌های طولانی‌مدت تجاری در ایران وجود دارد» افزود: کمپانی‌های انگلیسی به دنبال ورود به بازار ایران هستند که این نشانه خوبی است.
عضو ارشد وزارت تجارت بین‌الملل انگلیس اشاره کرد که در بازه زمانی ژانویه تا سپتامبر گذشته و متعاقب اجرایی شدن برجام، صادرات انگلیس به ایران 36 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و در همین حال صادرات ایران به انگلیس نیز 62 درصد افزایش داشته است.
ویدون تصریح کرد: ما بر این باور هستیم که در مسیر درستی گام برمی‌داریم اما کارهای بیشتری بایستی صورت گیرد.
وی گفت: ما آگاه هستیم که فرصت‌های هنگفتی برابر شرکت‌های انگلیسی در بخش‌های سلامت، منابع آبی، ساخت‌وساز، صنایع، معادن و صنعت هوایی در ایران قرار دارد اما هنوز نمی‌توانیم به دلیل برخی مشکلات بانکی از این ظرفیت‌ها بهره‌مند شویم.
ویدون بابیان اینکه «تأثیر لغو تحریم‌ها به‌طور کامل جاری نشده است» تأکید کرد: حل این مشکلات از اولویت بالای دولت انگلیس به شمار می‌رود و در همین رابطه ما مرتباً با بخش‌های مالی و مقرراتی انگلیس، وزارت دارایی و دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا در حال رایزنی هستیم.
این مقام انگلیسی در پایان سخنانش خاطرنشان ساخت: دولت انگلیس به بهره‌مندی از فرصت‌های تجاری در ایران و یافتن راه‌حل برای موانع باقیمانده متعهد است.
کنفرانس بین المللی «بازار شرکت های ایرانی»، صبح امروز دوشنبه با حضور «حسن فروزان فرد» عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و شماری از مقامات انگلیسی در لندن گشایش یافت.
کنفرانس یادشده که در سالن اجتماعات 'گراند کونات رومز' در دو جلسه صبح و بعد از ظهر برگزار می شود، با استقبال خوب فعالان اقتصادی ایران و انگلیس، تحلیلگران و مشاوران اقتصادی مواجه شده است.
درباره نویسنده

نظرات

  • منتشر شده ‌: 0
  • در انتظار تایید: 0

نظر خود را اینجا وارد نمایید

آدرس رایانامه شما منتشر نمی شود