آخرین مطالب

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از 4 برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده 3.67 در نطنز خبر داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از 4 برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده 3.67 در نطنز خبر داد. سیاسی - بین الملل

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از 4 برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده 3.67 در نطنز خبر داد.

  بزرگنمایی:

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از 4 برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده 3.67 در نطنز خبر داد.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی عصر روز دوشنبه در نشست خبری در حاشیه بازدید جمعی از خبرنگاران و مدیران رسانه‌های داخلی از سایت شهید احمدی روشن گفت: از امروز در سایت نطنز 4 برابر طرفیت قبلی که تولید اورانیوم غنی شده داشتیم، تولید خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه «آیا در فرصت 60 روزه از سقف 300 کیلوگرم عبور خواهیم کرد؟»، گفت: ما به زودی از این سقف در کمتر از چند هفته عبور می‌کنیم. ما قبلاً علاوه بر غنای 3.67 روی غناهای دیگر هم کار می‌کردیم و تولیدات داشتیم اما از این به بعد تمرکزمان روی غنای 3.67 است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه «چه تغییرات فنی دیگری انجام شده که ظرفیت تولیدات چهار برابری شده است، در حالی که در چارچوب برجام همچنان قرار داریم؟»، اظهار کرد: تغییرات فنی را ایجاد کردیم که ظرفیت ما را در تولید اورانیوم با غنای 3.67 چهار برابر می‌کند و مقدار باقیمانده تا سقف 300 کیلو ظرف چند هفته تکمیل می‌شود اما اجازه دهید فعلاً در رابطه با این تغییرات فنی ایجادشده چیزی نگویم.

کمالوندی در پاسخ به این سوال که «چه زمانی غنی‌سازی 20 درصدی در دستور کار قرار می‌گیرد؟»، خاطرنشان کرد: ما براساس نیاز فنی غنای خود را تغییر می‌دهیم. همچنین براساس دستور مقامات کشور این ظرفیت می‌تواند به 20 درصد تغییر کند و همانطور که آقای صالحی قبلاً گفتند ظرف چهار روز می‌توانیم تولید اورانیوم تا غنای 20 درصد را شروع کنیم. اینکه در نطنز انجام شود یا در فوردو نیازمند بررسی در کمیته نظارت بر اجرای برجام در شورای عالی امنیت ملی است. البته ما نظرات فنی خود را به مقامات می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که «لغو اجرای پروتکل الحاقی در چه گامی از گام‌های کاهش تعهدات ایران قرار دارد؟»، تصریح کرد: ما پروتکل الحاقی را داوطلبانه و در قالب برجام اجرا می‌کنیم. البته تعهد داریم بعد از هشت سال آن را به تصویب برسانیم و طرف مقابل هم بعد از هشت سال ارزیابی جامع ارائه کند که تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است.

این مقام سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که «آیا اقدامات ایران تحت نظارت آژانس انجام می‌شود؟»، گفت: اقدامات ایران تحت نظارت آژانس و با اطلاع آنها انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که «تصمیم ایران برای خروج از پروتکل الحاقی در چه مرحله‌ای انجام می‌شود؟»، اظهار کرد: فعلاً برنامه‌ای برای خروج از پروتکل الحاقی نداریم. ممکن است در گام‌های بعدی این مساله وجود داشته باشد و در میان‌مدت این اتفاق بیفتد. البته در صورتی که مجلس شورای اسلامی و مقامات کشور تصمیم بگیرند، تعهدات پادمانی یا پروتکل الحاقی را متوقف می‌کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که «برخی منتقدان معتقدند اقدامات ایران در گام اول به آن دلیل انجام شده است که آمریکا آنها را تحریم کرده است»، گفت: آمریکا دنبال این است با عدم خرید یا فروش آب سنگین، صنعت هسته‌ای ما را تعطیل کند. ما طبق برجام مازاد 130 تن آب سنگین را باید به فروش برسانیم اما وقتی آنها از ما نخرند یا اجازه انبار ندهند، ما به تولیدات خود اضافه می‌کنیم و این خلاف سیاست آنهاست. بنابراین اینگونه نیست که ما مجبور شده باشیم این اقدامات را انجام دهیم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه «اروپایی‌ها معتقدند اگر آژانس بگوید ایران به تعهدات برجامی‌اش پایبند نبوده نقض برجام صورت گرفته است، در حالی که ایران چنین نظری ندارد»، تصریح کرد: اروپایی‌ها خوب می‌دانند اقدامات ما چه معنایی دارد و آن را درک می‌کنند. اگرچه در ادبیاتشان ممکن است این مساله قدری تفاوت داشته باشد. بعلاوه آژانس ناظر است، نه قاضی و فقط مطالب را باید گزارش کند اما ربطی به آژانس ندارد که بگوید اقدامات مطابق با برجام بوده است یا نه.

کمالوندی ادامه داد: ما براساس بند 26 برجام اقدامات مرتبط با کاهش تعهدات را انجام می‌دهیم و این موضوع کاملاً روشن است.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه «ایران چند گام را در برنامه کاهش تعهداتش دارد؟»، تصریح کرد: این مساله به نظر مسئولان کشور برمی‌گردد. با توجه به اطلاعاتی که وزارت خارجه در تعامل با اروپا به مسئولان ارائه می‌دهد نظرات جمع‌بندی می‌شود. ما فعلاً این دو گام را پیش‌بینی کرده‌ایم اما هر چه جلوتر برویم طبیعی است اقدامات ما تشدید خواهد شد. در عین حال آماده‌ایم به محض اینکه اروپایی‌ها وظایفشان را طبق برجام انجام دادند به تعهدات قبلی خود بازگردیم. امیدواریم در همین دو ماه در گام نخست اروپایی‌ها اقدامات مفید را انجام دهند اما اگر موفق به این کار نشوند، معنایش این است که قادر به انجام این کار نیستند و ما اقدامات دیگر را در پیش خواهیم گرفت. البته ما امیدواریم اروپا مستقیم یا غیرمستقیم در این چارچوب اعلام ضعف نکند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که «مازاد اورانیوم غنی‌شده بیش از 300 کیلوگرم را چه خواهید کرد؟»، گفت: فعلاً تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است و صرفاً برنامه انباشت آن را در نظر داریم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر در رابطه با دیدگاه روسیه و چین نسبت به ایران در این مرحله اظهار کرد: آنها با ما همراه خواهند بود و امیدواریم با توجه به روابط خوبی که با این دو کشور داریم با اقدامات ایران همراهی کنند؛ کمااینکه تا الان هم همراهی کرده‌اند و اقدامات ایران را قابل درک دانسته‌اند.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به بازدید خبرنگاران و رسانه‌های داخلی از قلب صنعت هسته‌ای ایران (سایت غنی‌سازی نطنز) گفت: امروز دیدید که فعالیت‌های ما در همه ابعاد به‌ویژه در حوزه غنی‌سازی به خوبی کار می‌کند و آنچه که طرف مقابل دنبال آن بود یعنی غنی‌سازی صفر، محقق نشده است. ما براساس بند 26 برجام و برای ایجاد توازن در حوزه تعهدات بعد از صبر استراتژیک یک‌ساله، بخشی از تعهدات خود را به طور کلی یا جزئی اجرا نخواهیم کرد.

وی افزود: منتظریم ببینیم در این 60 روز چه می‌شود. آنچه مد نظر ماست اجرای تعهدات طرف مقابل و پیدا کردن راه‌حل برای خنثی‌کردن تحریم‌های آمریکاست. چنانچه این اتفاق نیفتد، گام بعدی یعنی غنی‌سازی بیش از 3.67 و بازگشت به راکتور قدیمی اراک در دستور کار قرار خواهد گرفت.

کمالوندی گفت: ممکن است برخی بگویند باید زودتر این اقدامات را انجام می‌دادیم اما انجام این اقدامات در شرایط فعلی این حسن را دارد که هیچ کس در سطح داخلی و بین‌المللی نمی‌تواند به ما خرده‌ای بگیرد. ما صبر کردیم و قدم امروز براساس حقوقی است که طبق برجام برای ما وجود دارد. ما معتقدیم حقوق ایران باید در یک کفه ترازو به خوبی قرار بگیرد.

معاون سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: اقدامات مرتبط به کاهش تعهدات در چارچوب برجام است و فرصتی است برای طرف‌های مقابل که تعهدات خود را به خوبی انجام دهند. ما بنا نداریم از برجام خارج شویم یا نقض تعهد کنیم. از این‌رو قدم‌های بعدی‌مان هم در چارچوب برجام خواهد بود.

وی اظهار کرد: همانطور که امروز دیدید و مهندسان ما توضیح دادند، صرفاً با یک مقدار تغییرات فنی تولید اورانیوم 3.67 را چهار برابر کردیم و این امکان وجود دارد که این میزان بیشتر هم بشود. ما در گام‌های بعدی سراغ سانتریفیوژهای پیشرفته خواهیم رفت و این نوید را می‌دهیم که نسل جدید از جمله ماشین‌های نسل 6 را نیز استفاده کنیم.

کمالوندی خاطرنشان کرد: امکاناتی که امروز در بازدید خود دیدید، به سمت صنعتی‌شدن با سرعت پیش می‌رود. سالن مونتاژ سانتریفیوژ ظرفیت تولید 60 ماشین از نوع جدید را دارد. یعنی رسیدن به حداقل 190 هزار سو امر بسیار سهل و در دسترسی است. این در حالی است که ما در برنامه بلندمدت ظرفیت 270 سو را در دستور کار داریم و این ظرفیت هم کاملاً منطقی و براساس امکانات ماست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ایران به دنبال برنامه غیرصلح‌آمیز نیست و این مساله را با بازرسی‌های بسیار و 14 گزارشی که تاکنون آژانس منتشر کرده، ثابت کرده است. ما به لحاظ بازرسی‌ها بیشترین میزان را در بین کشورهای تحت بازرسی به خود اختصاص داده‌ایم.

 

وی اظهار کرد: اتهاماتی که از طرف برخی افراد مثل نتانیاهو مطرح می‌شود دیگر رنگ باخته است و حقانیت ایران براساس گزارش‌های آژانس ثابت شده است.

کمالوندی همچنین به خبرنگاران و رسانه‌های داخلی برای بازدید از کارخانه تولید آب سنگین اراک قول داد و افزود: تا دو هفته دیگر از این کارخانه بازدید خواهید کرد و در جریان روند کار قرار خواهید گرفت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین در رابطه با تولید سوخت خاطرنشان کرد: براساس نیاز خودمان برنامه بلندمدت تولید سوخت داریم. ما در جایگاهی هستیم که می‌توانیم بگوییم در آینده یکی از چند کشور تولیدکننده سوخت نیروگاهی خواهیم شد. ساخت نیروگاه‌های دو و سه بوشهر در وضعیت خوبی است و سه چهار ماه از برنامه جلوتر هم هستیم. همانطور که دیدید آمریکا با وجود صلح‌آمیز بودن نیروگاه‌های هسته‌ای، آن را تحریم کرد و حتی مرکز نظام ایمنی کشور و شرکت تولیدکننده رادیودارو را هم تحریم کرد. خوشبختانه ایران در این زمینه‌ها تولیدکننده و حتی در بخش‌هایی صادرکننده است.

کمالوندی گفت: دشمن برخلاف آنچه ادعا می‌کند در مسائل انسانی فشار آورده است و کاملاً دروغ می‌گوید که در این زمینه‌ها اعمال فشار نمی‌کند. ان‌شاءالله در آینده در این زمینه‌ها خبرهای خوشی به مردم خواهیم داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رابطه با افزایش چهار برابری میزان تولید اورانیوم غنی‌شده در نطنز نیز اظهار کرد: این ظرفیت با تعداد سانتریفیوژ موجود (5060) امکان‌پذیر شد و قابلیت افزایش با همین تعداد را نیز دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها در بیان، مخالف تحریم هستند و تلاش‌هایی برای برداشتن موانع از سر راه ایران انجام می‌دهند اما ما معتقدیم به لحاظ عملی ایران باید از اقدامات اروپا بهره‌مند شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

سفیر ایران در دمشق: از تهدیدات آمریکا هراس نداریم

ساخت 100 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده کشور

دکتر جهانگیری: راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور فقط مقاومت و ایستادگی است

شیخ شهاب الدین سهروردی از فیلسوفان نامدار اسلام است که به حکم شرع زندانی و اعدام شد

"رامبد را ریز ریز کنید" نوشته: محمد فاضلی

شریعتی :جهان کار تغییرات و تحولات شگرفی را تجربه می کند لازم است همه ما بینش عمیقی نسبت به اثرات این دگرگونی ها به دست آوریم

مونسان: گردشگری نیازمند حمایت بیشتری است

لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه شناسی آسیا و اقیانوسیه تصویب شد

دکتر جهانگیری: ملت ایران در برابر تهدید‌های آمریکا هیچ ترسی به خود راه نمی‌دهد

دزفول شهر دست یافتنی برای غارت گرایی قومی

سفر وزیر دادگستری به استان یزد: آوایی: همدلی قوا، بسیاری از مشکلات کشور را حل می‌کند

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از انهدام بزرگ ترین شبکه جهانی جاسوسی آمریکا در بستر سایبر توسط این وزارتخانه خبر داد

با حضور دکتر جهانگیری؛ بهره‌برداری رسمی از 1120 هکتار سامانه نوین آبیاری در زنجان آغاز شد

افتتاح «ترمینال سلام» فرودگاه امام (ره) با حضور رئیس جمهوری

رفت و آمد مشتریان قلابی در وزارت نفت

سخنگوی سازمان ملل: دبیرکل از تمام اعضای برجام می‌خواهد به تعهدات‌شان پایبند باشند

شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

کتابخانه ملی ایران عضو «ایکوم» جهانی شد/اتفاقی نوین در موزه‌داری ایران

مکاتبه با بانک مرکزی درخصوص بخشودگی سود و کارمزد تسهیلات کشاورزان حادثه دیده

معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی: اهانت‏های امام جمعۀ شهر الوند خلاف قانون اساسی و قسط و عدل اسلامی است

در نامه‌ای از سوی شورای‌عالی شهرسازی ابلاغ شد؛ ضوابط و مقررات اجرایی طرح ساماندهی باغات کن ابلاغ شد

با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری؛ تولید دارو با بافرهای تولید داخلی ممکن شد

"دفترچه راهنمای شوروی" نوشته : دکتر پویا ناظران

در اجلاس اکو انجام می شود امضاء تفاهم نامه گردشگری سلامت بین ایران و عراق

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات محمد بن سلمان

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

دلایل روند کاهشی قیمت خودرو در روزهای اخیر

شریعتمداری در اجلاس وزرای کار جنبش عدم تعهد در ژنو سوئیس : مهم‌ترین مسائل مطرح در آیندۀ کار، ریشه کنی فقر، توسعه پایدار و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی است

دکتر روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران: ایران آماده توسعه روابط خود با چین در همه حوزه ها است

با بهره‌گیری از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان؛ ساخت قطعات هوایی استاندارد آغاز شده است

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال نمایندگان مجلس: دستاورد‌های ملی را نباید به دلیل موضوعات منطقه‌ای زیر سوال برد

در نامه‌ای از سوی دکتر مونسان مراتب ثبت محوطه هفت‌چشمه به استاندار خوزستان ابلاغ شد

رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید فرانسه در تهران: اراده تهران روابط صمیمی با پاریس است/

معاون میراث‌فرهنگی خبر داد اصلاح ایرادات شورای نگهبان از طرح «حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی»

وزیر نیرو: می‌توان از فرصت تحریم‌ها برای توسعه همکاری‌های میان روسیه و ایران استفاده کرد

اولین مرکز پژوهش های صنعتی و معدنی در زمینه ماشین آلات و تجهیزات نفت و گاز در استان خوزستان تاسیس شد .

مدیر طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن خبر داد؛ صندوق حمایت از مستأجران تشکیل می‌شود

تاکید دکتر نوبخت بر پیگیری جدی سند توسعه و آمایش سرزمین در استان‌ها

اردکانیان وزیر نیرو خبر داد: حضور 300 نفر از مسئولان بخش دولتی و خصوصی روسیه در ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفیر کرواسی در تهران دیدار کرد

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی: ایران آماده پیاده سازی آزمایشی گلوناس در شبکه ملی ترانزیت است

سخنگوی دولت: زنگنه از وزرای کلیدی دولت است

صعود نرخ ارز در صورت عدم توافق/ راهکاری برای افزایش سودمندی بازار متشکل ارزی

«جم پیلن» مهیای عرضه اولیه شد

به همت محققان کشور صورت گرفت تجاری‌سازی سیستم‌های "ضبط حرکات بدن" بومی در حوزه‌های پزشکی و انیمیشن‌سازی

فردا در اراک اعلام می‌شود آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای "کاهش تعهدات هسته‌ای"

600هزار نفر از نمایشگاه «شکوه تمدن‌های آسیا» در موزه ملی چین بازدید کردند