آخرین مطالب

مدیر سابق اف‌بی‌آی: خیانتی نیست، کودتایی نیست، فقط دروغ، دروغ محض

مدیر سابق اف‌بی‌آی: خیانتی نیست، کودتایی نیست، فقط دروغ، دروغ محض بین الملل

مدیر سابق اف‌بی‌آی: خیانتی نیست، کودتایی نیست، فقط دروغ، دروغ محض

  بزرگنمایی:

مدیر سابق اداره تحقیقات فدرال آمریکا با افشای جزئیات جدیدی تاکید کرد، حین تحقیات اف‌بی‌آی هیچ خیانت و هیچ کودتایی صورت نگرفت و تمام ادعاهای دونالد ترامپ دروغ است.

به گزارش ایسنا، جیمز کومی، مدیر سابق اف‌بی‌آی و معاون سابق دادستان کل آمریکا در مطلبی برای واشنگتن پست نوشت: زمانی که دونالد ترامپ درباره خیانت و فساد در اف‌بی‌آی یاوه سرایی می‌کند  مردم عادی وسوسه می‌شوند تا سخنان رئیس‌جمهور را نادیده بگیرند؛ من این وسوسه را درک می‌کنم. من هم هدف بسیاری از این یاوه سرایی‌های او هستم، و حتی من هم سعی می‌کنم او را نادیده بگیرم.

اما نباید اینگونه باشیم چون همزمان میلیون‌ها تن از انسان‌های خوب آنچه را که رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید، باور می‌کنند. در اوقات عادی، این نادیده گرفتن درست است اما نه الان که رئیس‌جمهوری ما یک دروغگوست که اهمیتی نمی‌دهد چه خسارتی به نهادهای حیاتی وارد می‌کند. ما باید دروغ‌های او را که اف‌بی‌آی فاسد است و مرتکب خیانت شده است، اینکه ما از کمپین ترامپ جاسوسی کردیم و تلاش داشتیم تا دونالد ترامپ را شکست دهیم، فریاد بزنیم. ما باید به طور دائم به حقایق بازگردیم.

روسیه تلاشی گسترده برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری 2016 انجام داد. تا جایی که می‌توانم بگویم، تنها یک رهبر آمریکا وجود دارد که هنوز این حقیقت را انکار می‌کند. اف‌بی‌آی شاهد بود که این حمله از اواسط ژوئن 2016 آغاز شد؛ با افشای اولین دسته از ایمیل‌های سرقتی. در اواخر ژوئیه، زمانی که ما به سختی تلاش داشتیم تا حجم این تلاش را درک کنیم، متوجه شدیم که یکی از مشاوران سیاست خارجی ترامپ هفت هفته پیش از آنکه ما بفهمیم، از این اقدامات اطلاع داشته است.

آن مشاور در آوریل 2016 با یک عامل روسیه در لندن صحبت کرد و متوجه شد که روس‌ها اطلاعاتی "کثیف" علیه هیلاری کلینتون در هزاران ایمیل به دست آوردند و روس‌ها می‌توانند به کمپین ترامپ از طریق انتشار اطلاعات مخرب علیه کلینتون کمک کنند. البته هیچکس از کمپین ترامپ این مطلب را به ما نگفت (یا حتی درباره رویکردهای روسیه)؛ ما باید این حقیقت را ماه‌ها بعد متوجه می‌شدیم! از طریق یک سفیر.

اما زمانیکه ما در اواخر ژوئیه متوجه این مطلب شدیم، اف‌بی‌آی باید چه کار می‌کرد؟ نادیده می‌گرفت؟ به کمپین ترامپ می‌گفت؟ به مطبوعات اطلاع می‌داد؟ نه. تحقیق کرد تا متوجه حقایق شود. ما نمی‌دانستیم چه چیزی حقیقت دارد. شاید اصلا ربطی به آن نداشت یا شاید آمریکایی‌ها توطئه و همدستی عمیقی با روس‌ها داشتند. برای پی بردن به آن، اف‌بی‌آی باید انتظارات را برآورده می‌کرد و تحقیقات انجام می‌داد.

من به عنوان مدیر اف‌بی‌آی مصمم بودم که این کار باید با دقت، محتاطانه و حرفه‌ای انجام شود. ما فرایند را آغاز کردیم. اگر موردی وجود نداشت، نمی‌خواستیم به آمریکایی‌ها انگ بزنیم. اگر موردی وجود داشت، نمی‌خواستیم که آمریکایی‌های فاسد مطلع شوند که روی آنها تمرکز کردیم. بنابراین آن را محرمانه نگاه داشتیم. این جزو رویکردهای اف‌بی‌آی به تمام پرونده‌های ضد اطلاعاتی است.

و این اولین ایراد به لفاظی ترامپ درباره "خیانت" است. اگر ما "دولت پنهان" لابی‌های کلینتون بودیم که می‌خواستیم جلوی او را بگیریم، چرا ما آن را محرمانه نگاه داشتیم؟ چرا پیتر استرزوک، بازرس اف‌بی‌ای که ادعا می‌شود مهره اصلی توطئه خیانت‌آمیز برای توقف ترامپ بوده است، به کسی نگفت؟ او جزو معدود کسانی بود که از موضوع تحقیقات ما اطلاع داشت.

ما تحقیقات کردیم ولی درباره استراتژی این کمپین اطلاعاتی جمع‌آوری نکردیم. ما از کمپین کسی جاسوسی نکردیم. ما بررسی کردیم که آیا آمریکایی‌های دخیل در این کمپین با روس‌ها برای دریافت کمک تماس داشتند یا خیر. تا اواخر اکتبر، بازرسان فکر می‌کردند دلیلی برای دریافت حکم دادگاه فدرال و انجام شنود الکترونیک از کارتر پیج، مشاور سابق کمپین ترامپ دارند. پیج دیگر با این کمپین کار نمی‌کرد اما دلیلی وجود داشت که باور کنیم او به عنوان عامل دولت روسیه فعالیت می‌کرد. ما از یک قاضی فدرال خواستیم تا مجوز شنود علیه او را بدهد و بعد وارد عمل شدیم و تمامی اینها بدون افشای ماهیت کارمان بود و در نظر داشته باشید که این برای اواخر اکتبر بود و هرگونه افشاگری می‌توانست برای نامزدی ترامپ بسیار آسیب‌رسان باشد. این بدترین توطئه دولت بود.

اما صبر کنید، این ایده توطئه بی‌صداتر می‌شود. 28 اکتبر پس از مشورت درباره دو گزینه وحشتناک، به این نتیجه رسیدم که چاره‌ای جز مطلع کردن کنگره درباره گشودن دوباره تحقیقات مرتبط با ایمیل‌های کلینتون ندارم. فکر کردم که پنهان کردن این حقیقت -آن هم پس از اینکه مکررا و آن هم با قسم به کنگره تاکید کردم که تحقیقات تمام شده است- بدتر از گفتن حقیقت به کنگره می‌شود. من تصمیمی گرفتم که ویلیام بار آن را ستود و هیلاری کلینتون 11 روز بعد آن را مقصر شکست خود دانست.   

پیتر استرزوک، معمار ادعایی توطئه خیانت‌آمیز برای متوقف کردن ترامپ، نامه‌ای را که برای کنگره نوشتم تنظیم کرد و هنوز هم چیزهایی دیگری وجود دارد تا این ادعای توطئه را خاموش کرد. در کانون ادعای "فساد" علیه اف‌بی‌آی خیلی شنیدیم که اندرو مک‌کیب، معاون اف‌بی‌آی به بازرسان داخلی درباره یک افشاگری به رسانه‌ها در اواخر اکتبر 2016 دروغ گفته است. مک‌کیب بابت این اخراج شد. حال آن افشاگری چه بود؟ چیزی برای متوقف کردن کمپین ترامپ بود؟ خیر. مک‌کیب مجاز بود تا اعلام کند اف‌بی‌آی به صورت فعال تحقیقاتی از بنیاد کلینتون دارد؛ مساله‌ای که برای کلینتون زیان‌بار بود.

دلیلی وجود داشت که رسانه‌ها وقت چندانی روی مساله "خیانت" و "فساد" نگذاشتند. تئوری توطئه بی‌معنا بود. اف‌بی‌آی برای گرفتن دونالد ترامپ نیامده بود. نیامده بود تا هیلاری کلینتون را بگیرد. آمده بود تا تمام تلاشش را برای بررسی مسائل جدی به کار ببندد و همزمان از میان یک میدان مین سیاسی معیوب بگذرد.

اما ادامه دهید و اگر اجبار دارید از بازرسان تحقیق کنید. وقتی آن تحقیقات تمام شد، متوجه خواهید شد که کار به صورت مناسبی انجام شد و تنها روی کشف حقیقت ادعاهای جدی تمرکز داشت. هیچ فسادی در کار نبود. هیچ خیانتی در کار نبود. هیچ تلاشی برای کودتا وجود نداشت. اینها دروغ است. تنها مردمان خوبی هستند که تلاش می‌کنند تا حقیقت را کشف کنند، تحت شرایطی بی‌سابقه."


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

سفیر ایران در دمشق: از تهدیدات آمریکا هراس نداریم

ساخت 100 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده کشور

دکتر جهانگیری: راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور فقط مقاومت و ایستادگی است

شیخ شهاب الدین سهروردی از فیلسوفان نامدار اسلام است که به حکم شرع زندانی و اعدام شد

"رامبد را ریز ریز کنید" نوشته: محمد فاضلی

شریعتی :جهان کار تغییرات و تحولات شگرفی را تجربه می کند لازم است همه ما بینش عمیقی نسبت به اثرات این دگرگونی ها به دست آوریم

مونسان: گردشگری نیازمند حمایت بیشتری است

لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه شناسی آسیا و اقیانوسیه تصویب شد

دکتر جهانگیری: ملت ایران در برابر تهدید‌های آمریکا هیچ ترسی به خود راه نمی‌دهد

دزفول شهر دست یافتنی برای غارت گرایی قومی

سفر وزیر دادگستری به استان یزد: آوایی: همدلی قوا، بسیاری از مشکلات کشور را حل می‌کند

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از انهدام بزرگ ترین شبکه جهانی جاسوسی آمریکا در بستر سایبر توسط این وزارتخانه خبر داد

با حضور دکتر جهانگیری؛ بهره‌برداری رسمی از 1120 هکتار سامانه نوین آبیاری در زنجان آغاز شد

افتتاح «ترمینال سلام» فرودگاه امام (ره) با حضور رئیس جمهوری

رفت و آمد مشتریان قلابی در وزارت نفت

سخنگوی سازمان ملل: دبیرکل از تمام اعضای برجام می‌خواهد به تعهدات‌شان پایبند باشند

شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

کتابخانه ملی ایران عضو «ایکوم» جهانی شد/اتفاقی نوین در موزه‌داری ایران

مکاتبه با بانک مرکزی درخصوص بخشودگی سود و کارمزد تسهیلات کشاورزان حادثه دیده

معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی: اهانت‏های امام جمعۀ شهر الوند خلاف قانون اساسی و قسط و عدل اسلامی است

در نامه‌ای از سوی شورای‌عالی شهرسازی ابلاغ شد؛ ضوابط و مقررات اجرایی طرح ساماندهی باغات کن ابلاغ شد

با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری؛ تولید دارو با بافرهای تولید داخلی ممکن شد

"دفترچه راهنمای شوروی" نوشته : دکتر پویا ناظران

در اجلاس اکو انجام می شود امضاء تفاهم نامه گردشگری سلامت بین ایران و عراق

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات محمد بن سلمان

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

دلایل روند کاهشی قیمت خودرو در روزهای اخیر

شریعتمداری در اجلاس وزرای کار جنبش عدم تعهد در ژنو سوئیس : مهم‌ترین مسائل مطرح در آیندۀ کار، ریشه کنی فقر، توسعه پایدار و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی است

دکتر روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران: ایران آماده توسعه روابط خود با چین در همه حوزه ها است

با بهره‌گیری از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان؛ ساخت قطعات هوایی استاندارد آغاز شده است

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال نمایندگان مجلس: دستاورد‌های ملی را نباید به دلیل موضوعات منطقه‌ای زیر سوال برد

در نامه‌ای از سوی دکتر مونسان مراتب ثبت محوطه هفت‌چشمه به استاندار خوزستان ابلاغ شد

رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید فرانسه در تهران: اراده تهران روابط صمیمی با پاریس است/

معاون میراث‌فرهنگی خبر داد اصلاح ایرادات شورای نگهبان از طرح «حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی»

وزیر نیرو: می‌توان از فرصت تحریم‌ها برای توسعه همکاری‌های میان روسیه و ایران استفاده کرد

اولین مرکز پژوهش های صنعتی و معدنی در زمینه ماشین آلات و تجهیزات نفت و گاز در استان خوزستان تاسیس شد .

مدیر طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن خبر داد؛ صندوق حمایت از مستأجران تشکیل می‌شود

تاکید دکتر نوبخت بر پیگیری جدی سند توسعه و آمایش سرزمین در استان‌ها

اردکانیان وزیر نیرو خبر داد: حضور 300 نفر از مسئولان بخش دولتی و خصوصی روسیه در ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفیر کرواسی در تهران دیدار کرد

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی: ایران آماده پیاده سازی آزمایشی گلوناس در شبکه ملی ترانزیت است

سخنگوی دولت: زنگنه از وزرای کلیدی دولت است

صعود نرخ ارز در صورت عدم توافق/ راهکاری برای افزایش سودمندی بازار متشکل ارزی

«جم پیلن» مهیای عرضه اولیه شد

به همت محققان کشور صورت گرفت تجاری‌سازی سیستم‌های "ضبط حرکات بدن" بومی در حوزه‌های پزشکی و انیمیشن‌سازی

فردا در اراک اعلام می‌شود آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای "کاهش تعهدات هسته‌ای"

600هزار نفر از نمایشگاه «شکوه تمدن‌های آسیا» در موزه ملی چین بازدید کردند