آخرین مطالب

روستای شهید بهشتی شوش از آب شیرین بهره‌مند شد

با افتتاح سامانه آب‌شیرین‌کن توسط معاون علمی رییس‌جمهوری: روستای شهید بهشتی شوش از آب شیرین بهره‌مند شد اجتماعی - خوزستان - علمی وفناوری

با افتتاح سامانه آب‌شیرین‌کن توسط معاون علمی  رییس‌جمهوری: روستای شهید بهشتی شوش از آب شیرین بهره‌مند شد

  بزرگنمایی:

با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و استاندار خوزستان، سامانه نمک زدا الکترولیز نمک طعام آب شرب با فناوری ایران ساخت و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در روستای شهید بهشتی شوش افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، ظهر روز دوشنبه 20 خردادماه با همراهی شریعتی استاندار خوزستان به روستای شهید بهشتی شهرستان شوش رفت و سامانه نمک زدا نمک طعام آب شرب به روش الکترولیز را افتتاح کرد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در آیین افتتاح این پروژه با بیان این‌که توانمندی فعالان دانش بنیان کشور در حوزه نانوفناوری به کمک ساخت این محصول دانش بنیان آمده است، اظهار کرد: شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها، حل اساسی ترین مشکلات مردم را در دستور کار دارند و نیازهای فناورانه کشور را به محصولات فناور و های‌تک که با محدودیت دسترسی مواجه بوده یا نمونه مشابه خارجی ندارد، تأمین می‌کنند.

ستاری با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری از طرح‌های فناور مشابه افزود: طرح‌های این چنینی با فناوری پیشرفته، مصرف انرژی کم‌تر و کیفیتی به مراتب بالاتر از طرح‌های مشابه، به زودی در 20 روستای دیگر استان خوزستان اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: براساس قرارداد منعقد شده بین معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و آبفار خوزستان آب آشامیدنی با کیفیت برای  این خوزستان به ویژه روستاها تأمین می‌شود.

سامانه نمک‌زدا الکترولیز نمک طعام آب شرب، با فناوری ایران ساخت و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جهوری افتتاح و به بهره برداری رسیده است.با اجرای این پروژه،روزانه به طور متوسط  220 مترمکعب آب شرب در اختیار ساکنان روستاهای شهید بهشتی(شیخ‌علی) محمد صافی، شهرک مجاهدین و مزعل ضمدی شهرستان شوش قرار می‌گیرد.

 

فناوری ایران‌ساخت آب شیرین را به روستاهای خوزستان می‌برد

تفاهم نامه توسعه فناوری های نوین آب و رفع چالش های نمک زدایی آب های شور، لب شور و حذف کدورت آب میان ستاد توسعه فناوری های آب خشکسالی ومحیط زیست معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، استانداری و شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان منعقد شد.

این تفاهم نامه شناسایی روستاهای دارای مشکل شوری آب، نصب و راه اندازی سیستم های تصفیه آب، حمایت از فناوری های نمک زدایی و تامین تسهیلات برای شرکت های دانش بنیان را در دستور کار دارد.

در بخشی از متن این تفاهم‌نامه بر تأمین تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌بنیان برای ساخت، تأمین و بهره برداری از سیستم‎های تصفیه آب با فناوری نوین نمک‌زدایی، حمایت و مشارکت در ساخت و تولید سامانه‌های تصفیه آب برای رفع کدورت آب با بهره‌گرفتن از فناوری هایی مانند غشاهای سرامیکی در تصفیه خانه های روستایی و قابلیت استفاده از این سیستم در شرایط بحران اشاره شده است. 

«هم‌دلی» موتور محرک ایجاد «زیست‌بوم» است

 

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به افتخارآفرینی‌های مردم استان خوزستان اظهار کرد: پایگاه هوایی دزفول یکی از نمونه های بی نظیر ایستادگی است و در تیررس آماج حملات دشمن، به خوبی ایستادگی کرد.

وی افزود: ایستادگی و جان فشانی های نیروی هوایی شتاب حملات عراق را کاهش داد. چنین کار مهمی فقط با خلاقیت نیروی انسانی این دیار که جزو بهترین‌ها بودند اتفاق افتاد.

ستاری با تأکید بر این‌که باید با نگاهی دوباره به داشته‌هایمان مانند نوآوری نیروی انسانی، در رویکردمان نسبت به مفهوم توسعه بازنگری اساسی کنیم، افزود: توسعه با تکیه صرف منابع مالی ممکن نمی‌شود. فناوری و نوآوری قابل خریداری نیست و همین نگاه ناصواب نسبت به توسعه، موجب شده کشورهای غنی از منابع زیرزمینی در توسعه و پیشتازی ناکام باشند.

ستاری با بیان این‌که در رویکرد دانش‌بنیانی به اقتصاد و توسعه، فناوری آموختنی و غیر قابل خریداری است، ادامه داد: درآمد کم‌ زحمت حاصل از خام فروشی، غروری کاذب ایجاد و کشورهای متکی به چنین درآمدی را به «نفرین منابع» دچار می‌سازد. بنابراین باید نگاه‌ها از منابع محدود زیرزمینی برداشته، و به منابع فزاینده و ارزشمند نهفته در مغزهای جوانان تحصیل کرده و خلاق دوخته شود.

 

ستاری، وجود یک زیست‌بوم مساعد و مطلوب برای بروز و شکوفایی استعدادهای نهفته را نیاز مبرم این روزهای توسعه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: این سال‌ها بیش از هر دوره دیگری در طول تاریخ کشورمان برای آموزش هزینه می‌کنیم، اما تجربه شیرین و درخشان بروز مفاخر و دانشمندان برجسته‌ای مانند ابن سینا، شیخ بهایی، ابن هیثم و مانند این افراد تکرار نمی‌شود، چراکه حلقه مفقوده برای پرورش و بالندگی چنین بزرگانی، وجود یک محیط مساعد است. صرف هزینه قطعاً مهم است اما در شکوفاشدن نوآوری و پیشرفت پایدار، جزو مؤلفه‌های پنجم یا ششم به شمار می‌رود.

رییس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌ بنیان با بیان این‌که کارآمدی و محصول شدن پژوهش، هنگامی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد که بخش خصوصی، میدان‌دار پژوهش باشد، افزود: پژوهشگاه های دولتی نباید صرفاً استخدام باشد. برای حل مشکل کارآمدی پژوهش‌ها، لازم است محیطی را آماده کنیم که سرمایه‌گذار بخش خصوصی که نیازها و اولویت‌های متن جامعه را می‌شناسد، مشتاقانه پای خود را به این میدان پژوهش بگذارد.

وی از کارخانه نوآوری آزادی، شتابدهنده‌های بخش خصوصی و ناحیه نوآوری شریف به عنوان الگوهای موفق زایشگاه نوآوری و پرورش نطفه‌های کسب و کار گفت و ادامه داد: در پارک های علم و فناوری، شتابدهنده‌ها و کارخانه‌های نوآوری، میزان مشارکت بخش خصوصی حداقل 8 برابر دولت است. با چنین مدلی، پژوهش ها، به یک محصول موفق و رقابتی بدل می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، از ضرورت همراهی و هم‌دلی تمامی بخش‌های جامعه برای ایجاد زیست‌بوم مساعد فعالیت کارآفرینان جوان و خلاق استان‌ها گفت و افزود: ما باید به تاریخ کشوری که سابقه کارآفرینی و ارزش آفرینی با تکیه به نوآوری استوار بوده است، بازگردیم، مقدمه حرکت دوباره در این مسیر، تحولی جدی در نگرش ها نسبت به توسعه است. استان باید با نگاهی تازه، سرمایه انسانی جوان و خلاقیتش را به مثابه مهم‌ترین دارایی خود بشناسد و عزم خود را برای حمایت از او به کار ببندد.

کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی زمینه‌ساز سرمایه انسانی جوان و خلاق در استان

رییس بنیاد ملی نخبگان، تحول آفرینی کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی را بهانه ای برای ماندگاری جوانان خلاق در کشور ضمن ایجاد ارزش افزوده و اشتغال دانست و گفت: به عنوان رییس بنیاد نخبگان و یک فرد دانشگاهی، با جوانان سرو کار دارم و می دانم کسی به خاطر پول به آمریکا مهاجرت نمی کند بلکه به محیطی نیاز دارد تا توانمندی خودش را بروز دهد و کارآمد باشد. باید این حس در جوان خلاق ارضا شود و ایجاد یک محیط مساعد برای کارآفرینی، این حس را در او ایجاد خواهد کرد.

ستاری بیان کرد: دراین چند سال تلاش و ایستادگی کردم که بخش سنتی متوجه شود در مبارزه با نوآوری استارتاپ‌ها، میدان را واگذار می کند و راه ماندگاری‌اش در این است که  از این استارتاپ ها حمایت و بر روی آن‌ها سرمایه گذاری کند. در این صورت، ارزش دانش و فناوری به خوبی نمایان می شود.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان،  سرآغاز این تحول را دانشگاه‎‌ها دانست و گفت: دانشگاه از اهرمی قدرتمند بهره مند است و با تغییر نگرش در پرورش و هدایت جوانان تحصیل کرده،  می‌تواند جامعه را دست خوش تحول سازد. خوشبختانه در سال های اخیر مشاهده می کنیم که دانشگاه ها به باور اهمیت اقتصاد دانش بنیان رسیده‌اند و از اقتصاد دانش بنیان و مفاهیم اقتصاد دانش بنیان صحبت می کنند.

ستاری با تأکید بر این که می بایست توسعه از درون زیست بوم بجوشد و بر مبنای ویژگی های بومی و نیاز استان باشد، ادامه داد: آن چه که موجب توسعه می شود، ظرفیت های بومی است و اقتصاد دانش بنیان بر اساس همین ظرفیت ها شکل می گیرد. خوزستان با بیش از 3هزار و 800  عضو هیات علمی و 190 هزار دانشجو، از ظرفیتی خارق العاده بهره مند است و باید برتری خود را نسبت به استانی فاقد چنین ظرفیتی، با کارآفرینی و خلق ارزش افزوده، نمایان کند.

گام تازه‌ای برای تأمین خوراک دام برداشته شد

در بخش دیگری از سفر یک روزه کاروان علمی و فناوری به استان خوزستان، کلنگ خط تولید صنعتی خوراک دام فرآوری شده از سرشاخه های نیشکر کارخانه کشت و صنعت کارون، با ظرفیت 50هزارتن در سال و مشارکت بخش خصوصی بر زمین زده شد.

در این مراسم با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و استاندار خوزستان در دانشگاه جندی شاپور دزفول، مراسم کلنگ زنی به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد.

ارزش غذایی بالاتر از کاه گندم، قیمت پایین تر و قابلیت نگهداری بالا، کاهش بیماری های متابولیکی  بخشی از مزایای این نوع خوراک دام  به شمار می رود.

 این روش تولید، از مزایایی چون برداشت سبز به جای برداشت سیاه(آتش زدن مزارع)، قابلیت حمل بهتر بهره می برد.

تامین بخشی از غذای سبک و سنگین برای تولید در 20 کارخانه 50هزار تنی به حجم یک میلیون تن در کشت و صنعت های نیشکر خوزستان، در افق پیش روی این برنامه است.

با ایجاد هر واحد 50 هزار تنی، 36 شغل مستقیم و 120 شغل غیرمستقیم ایجاد می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

سفیر ایران در دمشق: از تهدیدات آمریکا هراس نداریم

ساخت 100 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده کشور

دکتر جهانگیری: راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور فقط مقاومت و ایستادگی است

شیخ شهاب الدین سهروردی از فیلسوفان نامدار اسلام است که به حکم شرع زندانی و اعدام شد

"رامبد را ریز ریز کنید" نوشته: محمد فاضلی

شریعتی :جهان کار تغییرات و تحولات شگرفی را تجربه می کند لازم است همه ما بینش عمیقی نسبت به اثرات این دگرگونی ها به دست آوریم

مونسان: گردشگری نیازمند حمایت بیشتری است

لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه شناسی آسیا و اقیانوسیه تصویب شد

دکتر جهانگیری: ملت ایران در برابر تهدید‌های آمریکا هیچ ترسی به خود راه نمی‌دهد

دزفول شهر دست یافتنی برای غارت گرایی قومی

سفر وزیر دادگستری به استان یزد: آوایی: همدلی قوا، بسیاری از مشکلات کشور را حل می‌کند

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از انهدام بزرگ ترین شبکه جهانی جاسوسی آمریکا در بستر سایبر توسط این وزارتخانه خبر داد

با حضور دکتر جهانگیری؛ بهره‌برداری رسمی از 1120 هکتار سامانه نوین آبیاری در زنجان آغاز شد

افتتاح «ترمینال سلام» فرودگاه امام (ره) با حضور رئیس جمهوری

رفت و آمد مشتریان قلابی در وزارت نفت

سخنگوی سازمان ملل: دبیرکل از تمام اعضای برجام می‌خواهد به تعهدات‌شان پایبند باشند

شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

کتابخانه ملی ایران عضو «ایکوم» جهانی شد/اتفاقی نوین در موزه‌داری ایران

مکاتبه با بانک مرکزی درخصوص بخشودگی سود و کارمزد تسهیلات کشاورزان حادثه دیده

معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی: اهانت‏های امام جمعۀ شهر الوند خلاف قانون اساسی و قسط و عدل اسلامی است

در نامه‌ای از سوی شورای‌عالی شهرسازی ابلاغ شد؛ ضوابط و مقررات اجرایی طرح ساماندهی باغات کن ابلاغ شد

با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری؛ تولید دارو با بافرهای تولید داخلی ممکن شد

"دفترچه راهنمای شوروی" نوشته : دکتر پویا ناظران

در اجلاس اکو انجام می شود امضاء تفاهم نامه گردشگری سلامت بین ایران و عراق

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات محمد بن سلمان

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: آغاز ثبت نام الکترونیکی متقاضیان دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده

دلایل روند کاهشی قیمت خودرو در روزهای اخیر

شریعتمداری در اجلاس وزرای کار جنبش عدم تعهد در ژنو سوئیس : مهم‌ترین مسائل مطرح در آیندۀ کار، ریشه کنی فقر، توسعه پایدار و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی است

دکتر روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران: ایران آماده توسعه روابط خود با چین در همه حوزه ها است

با بهره‌گیری از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان؛ ساخت قطعات هوایی استاندارد آغاز شده است

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال نمایندگان مجلس: دستاورد‌های ملی را نباید به دلیل موضوعات منطقه‌ای زیر سوال برد

در نامه‌ای از سوی دکتر مونسان مراتب ثبت محوطه هفت‌چشمه به استاندار خوزستان ابلاغ شد

رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید فرانسه در تهران: اراده تهران روابط صمیمی با پاریس است/

معاون میراث‌فرهنگی خبر داد اصلاح ایرادات شورای نگهبان از طرح «حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی»

وزیر نیرو: می‌توان از فرصت تحریم‌ها برای توسعه همکاری‌های میان روسیه و ایران استفاده کرد

اولین مرکز پژوهش های صنعتی و معدنی در زمینه ماشین آلات و تجهیزات نفت و گاز در استان خوزستان تاسیس شد .

مدیر طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن خبر داد؛ صندوق حمایت از مستأجران تشکیل می‌شود

تاکید دکتر نوبخت بر پیگیری جدی سند توسعه و آمایش سرزمین در استان‌ها

اردکانیان وزیر نیرو خبر داد: حضور 300 نفر از مسئولان بخش دولتی و خصوصی روسیه در ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفیر کرواسی در تهران دیدار کرد

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی: ایران آماده پیاده سازی آزمایشی گلوناس در شبکه ملی ترانزیت است

سخنگوی دولت: زنگنه از وزرای کلیدی دولت است

صعود نرخ ارز در صورت عدم توافق/ راهکاری برای افزایش سودمندی بازار متشکل ارزی

«جم پیلن» مهیای عرضه اولیه شد

به همت محققان کشور صورت گرفت تجاری‌سازی سیستم‌های "ضبط حرکات بدن" بومی در حوزه‌های پزشکی و انیمیشن‌سازی

فردا در اراک اعلام می‌شود آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای "کاهش تعهدات هسته‌ای"

600هزار نفر از نمایشگاه «شکوه تمدن‌های آسیا» در موزه ملی چین بازدید کردند